phonelink_ring tel. 86 216 24 76
Czynne: Pon. - Pt. 7.30 - 15.30
settings_brightness
Wielkość tekstu:
  • a
  • a
  • a
Jesteś tutaj: Strona główna » Turystyka
Wyszukuj

Drozdowo - zabytki

Kościół parafialny p.w. św. Jakuba, obiekt wpisany do rejestru zabytków.

Kościół wzniesiony w latach 1869-1879, po zakończeniu II wojny światowej wielokrotnie remontowany. Budowla na planie prostokąta, z wydzielonym prezbiterium, obok od strony południowej zakrystia i przylegająca do niej wieża-dzwonnica. Budynek murowany z cegły, otynkowany, na fundamencie z bloków kamiennych. Nad nawą dach dwuspadowy, nad dzwonnicą namiotowy; dachy kryte blachą miedzianą. Elewacja frontowa trójosiowa, boczna sześcioosiowa. Na osi głównej elewacji frontowej, wokół drzwi wejściowych portal arkadowy, na osiach bocznych okna we wnękach arkadowych. W kondygnacji wyższej koliste okno, troforium oraz boczne okulusy.

Drozdowo12moje.jpg


Ogrodzenie kościoła parafialnego p.w. św. Jakuba, obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Mur wzniesiony w 1895 roku z cegieł i kamieni polnych wzmocnionych zaprawą cementową, z bramą w części zachodniej, na osi kościoła i furtkami bocznymi od południa i północy. Kraty w bramach ozdobne, kute z prętów żelaznych – w bramie głównej krata zabytkowa, z końca XIX wieku, w furtach kraty współczesne.

Drozdowo15moje.jpg


Plebania kościoła parafialnego p.w. św. Jakuba, obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Budynek wzniesiony w 1895 roku; wielokrotnie remontowany. W 1998 roku generalny remont i przebudowa, m.in. rekonstrukcja ganku w elewacji frontowej. Budowla murowana z cegły, otynkowana, na ceglanym fundamencie. Założenie na planie prostokąta, z gankiem w elewacji frontowej, werandą od strony południowej i dobudówką od południa. Dachy – nad korpusem głównym o dobudówką dwuspadowe, nad werandą i gankiem pulpitowe. Dachy dwuspadowe kryte dachówką ceramiczną, pulpitowe blachą ocynkowaną.

Drozdowo17moje.jpg


Cmentarz parafialny, rzymskokatolicki, obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Cmentarz grzebalny, parafialny założony został ok. 1809 roku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1851 roku. Założenie na planie trapezu, w późniejszym okresie powiększone. Wykorzystywana jest zachodnia część cmentarza. W części północno-zachodniej cmentarza znajduje się kaplica grobowa rodziny Lutosławskich, obok mogiła zbiorowa saperów z czasów II wojny światowej.

Drozdowo1moje.jpg

Drozdowo2moje.jpg


Kaplica grobowa rodziny Lutosławskich, obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Kaplica w stylu neoromańskim wzniesiona w 1870 roku przez Franciszka Lutosławskiego, wówczas właściciela Drozdowa. W 2001 roku przeprowadzono remont kapitalny obiektu. Budowla murowana, ceglana, otynkowana, tympanon i nadproże w portalu wykonane z piaskowca. Dach dwuspadowy kryty blachą ocynowaną.
Kaplica dwukondygnacyjna. Pierwsza kondygnacja (krypta grobowa), znajduje się pod usypanym nasypem, tworzącym wyniesienie, na którym stoi druga kondygnacja założenia, tj. kaplica. Wejście do krypty grobowej z wnętrza kaplicy, do kaplicy schodami ułożonymi na zboczu nasypu.

Drozdowo11.jpg


Dom mieszkalny, obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków.
Budynek wzniesiony w 1930 roku. Budowla na planie trapezu, murowana, ceglana otynkowana, trój-kondygnacyjna.

Drozdowo3moje.jpg


Służbówka (w zespole dworsko-parkowym), obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Budynek wzniesiony w końcu XIX lub w początkach XX wieku. Budowla murowana, ceglana, tynkowana, na ceglanym fundamencie. Dom na planie prostokąta, jednokondygnacyjny, z użytkowym poddaszem. Dach dwuspadowy, z wystawkami w elewacji frontowej i tylnej; obecnie przykryty blachą ocynkowaną.

Drozdowo5moje.jpg


Pozostałości domu dyrektora browaru (w zespole dworsko-parkowym), obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków.
Ruiny domu dyrektora browaru, wzniesionego pod koniec XIX lub w początku XX wieku.

Drozdowo8moje.jpg

Fundusze Europejskie

  • ugpiatnica@gminapiatnica.pl
  • 86 216 24 76
  • 86 218 24 56

    • Numer konta do wpłat:
    • Hexa Bank Spółdzielczy
      68 8762 0009 0000 1270 2000 0020