W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele lokalnych władz i instytucji.
Zbrodnia Katyńska
5 marca 1940 roku wydano rozkaz rozstrzelania polskich jeńców przetrzymywanych w obozach Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz zlikwidowania więźniów w obozach NKWD na terenach wschodnich Rzeczypospolitej.
Z Kozielska 4 404 osób przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje. Łącznie zamordowano 14 587 osób.
Katastrofa Smoleńska
W katastrofie smoleńskiej zginęli m.in.: Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta. Zginęło także 10 duchownych różnych wyznań, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, Federacji Rodzin Katyńskich, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące.