Od 15 grudnia 1956 do 31 sierpnia 1957 pracował w szkole w Filipkach Wielkich w powiecie Kolno, dokąd został przeniesiony na własną prośbę. Z dniem 1 września 1957 r. znowu na własną prośbę zostaje przeniesiony do pracy w szkole w Skrodzie Wielkiej i tam pracuje do 14 października 1959. 15 października 1959 r. rozpoczyna pracę w szkole w Piankach i kontynuuje ją do 31 sierpnia 1962 r. Od 1 września 1962 do 31 sierpnia 1969 r. uczy w szkole w Wagach. W międzyczasie w 1964 roku pomyślnie kończy Studium Nauczycielskie w Białymstoku na Wydziale Zaocznym dla Pracujących na kierunku matematyka z fizyką.
Hieronim Stanisław Masłowski od 1 września 1969 do 31 lipca 1976 zostaje zatrudniony w szkole w Kownatach. 1 grudnia 1970 roku Wydział Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Łomży mianuje go na kierownika Szkoły Podstawowej w Kownatach. Pracując w tej szkole, 1 kwietnia 1974 roku otrzymuje powołanie na stanowisko nauczyciela dyplomowanego.
Z dniem 1 sierpnia 1976 rozpoczyna się ostatni etap jego zawodowej kariery i trwa nieprzerwanie do 31 sierpnia 1990. Gminny Dyrektor Szkół w Piątnicy 1 sierpnia 1976 r. powołuje go na stanowisko dyrektora Zbiorczej Szkoły Podstawowej w Jeziorku, do której uczęszczali również uczniowie klas V-VIII z dotychczasowej Szkoły Podstawowej w Kownatach oraz uczniowie klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej w Cydzynie Nowym. Do tej szkoły należały wówczas także dwa punkty filialne – w Kownatach i w Cydzynie Nowym. Pan Masłowski wraz z rodziną przenosi się wówczas do Jeziorka i oboje z żoną pracują tu do 1990 roku. 1 września 1990 roku odchodzi na zasłużoną emeryturę.
Hieronim Stanisław Masłowski w szkole w Jeziorku przepracował 14 lat i zostawił bogaty dorobek w postaci wiedzy i umiejętności (którymi uposażył pokolenia dzieci i młodzieży, przechodzące przez proces edukacji w jeziorkowskiej szkole), ale nie tylko. Na szczególne wyeksponowanie zasługuje jego indywidualny wkład w modernizację szkoły w Jeziorku: wewnętrzna malatura ścian w 1982 roku, budowa nowych pieców oraz ogrodzenia szkoły, odwodnienie piwnic, utwardzenie dojścia przez położenie betonowego chodnika od szosy do szkoły i podłączenie wody ze studni głębinowej. Założenie centralnego ogrzewania i doprowadzenie bieżącej wody. Warto nadmienić, że po zakończeniu remontów na kontrolę przybyła Główna Inspekcja Terenowa (GIT), która nie tylko nie wydała żadnych zaleceń, ale szkole w Jeziorku przyznano wtedy trzecie miejsce pod względem jakości pracy w skali województwa.
Hieronim Stanisław Masłowski uczył matematyki, fizyki, chemii i prowadził zajęcia w ramach tzw. przysposobienia obronnego. W pracy zawodowej osiągał bardzo dobre wyniki nauczania. Działał społecznie. Wyróżniał się jako skuteczny organizator pracy Rady Pedagogicznej, dbał o dobrą atmosferę w gronie pedagogicznym, zawsze był wielce zatroskany o ład i porządek w szkole oraz powierzone sobie mienie szkolne. W 1975 roku otrzymał bardzo dobrą ocenę pracy oraz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. 9 października 1984 roku przyznano mu nagrodę Inspektora Oświaty i Wychowania za osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. 22 czerwca 1990 r. z rąk pracowników Wydziału Oświaty i Wychowania Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Piątnica otrzymał pisemne podziękowanie za 36-letnią owocną pracę pedagogiczną, zaś w 2017 roku z okazji Jubileuszu 140-lecia szkoły w Jeziorku miałam zaszczyt przekazać mu pamiątkowy grawerton w kategorii „Zasłużony Dyrektor”.
Ówczesny Zastępca Inspektora Szkolnego 20 marca 1973 roku pisał o dyrektorze Masłowskim: „Jest bardzo pracowity, systematyczny i obowiązkowy. Z wielką troską dba o mienie szkoły. Stan dydaktyczno-wychowawczy szkoły świadczy o wypełnianiu właściwie obowiązków dyrektora szkoły. Kancelarię prowadzi bardzo skrupulatnie. Obowiązki hospitacji wypełnia w 100%. Wymaga od podległych pracowników i od siebie. Jest przykładem pracownika zdyscyplinowanego i obowiązkowego. Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym środowiska”.
Jego współpracownicy zgodnie podkreślają fakt, że był dobrym gospodarzem szkoły i umiejętnie nią zarządzał. Był też dobrym nauczycielem, takim, który wymaga i osiąga sukcesy dydaktyczne. Do celu prowadziły niezwykła skrupulatność i pracowitość. Uczniowie czuli przed nim respekt. Zostanie zapamiętany jako życzliwy, miły, sympatyczny i dobry człowiek, troskliwy ojciec dwóch córek i wzorowy mąż.
Na zakończenie zacytuję samego pana Hieronima Stanisława Masłowskiego, który trzy lata temu, przy okazji Jubileuszu 140-lecia szkoły w Jeziorku obchodzonego w 2017 roku, napisał wspomnienie o swojej pracy w tej szkole:
„Mimo ogromnego wysiłku najmilej wspominamy z żoną właśnie te chwile: założenie centralnego ogrzewania w 1988 roku, budowę ogrodzenia szkoły, utwardzenie dojścia od szosy do szkoły, wymalowanie jej wnętrza, odwodnienie piwnicy, sprowadzenie niektórych nowych mebli, założenie nowego dachu. Do dzisiaj miłych wrażeń dostarczają spotkania z byłymi uczniami i ich rodzicami.”
Panie Dyrektorze, szkoła w Jeziorku nie zapomni o Pana dorobku zawodowym i ogromnym wkładzie pracy w jej nieustanny rozwój. Pozostanie Pan na zawsze w sercach i pamięci swoich uczniów i współpracowników. Na ręce najbliższych, w imieniu uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły w Jeziorku, jak również swoim własnym przekazuję wyrazy współczucia i wsparcia w tym trudnym czasie pożegnania.
Z zapewnieniem o szacunku i obietnicą modlitwy za duszę śp. Hieronima Stanisława Masłowskiego, który odszedł od nas 10 maja 2020 roku
- Beata Sejnowska-Runo
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej w Jeziorku Pana Hieronima Stanisława Masłowskiego.
Pragniemy złożyć rodzinie pogrążonej w żałobie wyrazy najgłębszego żalu, smutku i szczerego współczucia.
W imieniu Samorządu Gminy Piątnica
Wójt Gminy Piątnica
Artur Wierzbowski